Перейти в український iнтерфейс (версiю) / Change to Ukrainian interface versionПерейти в англiйський iнтерфейс (версiю) / Change to English interface versionПерейти в росiйський iнтерфейс (версiю) / Change to Russian interface versionПочаткова сторiнка / Home pageОчистити останнi запитуванi результати / Clear last query resultsДовiдкова сторiнка / Help page
Пошук спецiальних термiнiв / Search for specific termsПерегляд по тематичним категорiям / Browse by subject categoryПерегляд списку заголовкiв по алфавiту / Browse alphabetical list of titlesПерегляд по органiзацiям / Browse by organizationПерегляд спецiального тематичного видання / Browse special topic issues

Закрити книгу / close this bookПроект "Дослідження дерева" (UNESCO; 179 сторiнок)
Вiдкрити папку i переглянути змiст / Open this folder and view contentsРізноманітність
Закрити папку / close this folderВзаємні стосунки
Перегляд документу / View the document11. ПІКЛУЙТЕСЬ ПРО ДЕРЕВО
Перегляд документу / View the document12. ПОВАЛЕНА КОЛОДА
Перегляд документу / View the document13. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ МІЖ РІЗНИМИ ПАРАМИ
Перегляд документу / View the document14. ФАБРИКИ ПОВІТРЯ
Перегляд документу / View the document15. АРГУМЕНТИ ЗА ДОЩ
Перегляд документу / View the document16. ТРИ “УРА” НА ЧЕСТЬ ДЕРЕВ
Перегляд документу / View the document17. ПОСАДІТЬ ДЕРЕВО
Перегляд документу / View the document18. ЛІСОВІ ПРОБЛЕМИ ТА ЇХ НАСЛІДКИ
Перегляд документу / View the document19. ВСТАНОВЛЕННЯ ЗАБРУДНЕННЯ
Перегляд документу / View the document20. НУ ЯКЕ Ж ЦЕ СМІТТЯ?!
Перегляд документу / View the document21. РАХУЙТЕ КОЖНУ КРАПЛЮ
Вiдкрити папку i переглянути змiст / Open this folder and view contentsСистеми
Вiдкрити папку i переглянути змiст / Open this folder and view contentsСтруктура і масштаб
Вiдкрити папку i переглянути змiст / Open this folder and view contentsОзнаки змін
 

11. ПІКЛУЙТЕСЬ ПРО ДЕРЕВО

Огляд

Це заняття заохочуватиме учнів піклуватись про своє дерево у позаурочний час, а також охоплюватиме різні інші питання. Піклуючись про свої дерева, учні більше усвідомлюватимуть і цінуватимуть стан їх місцевого довкілля.

Навчальні предмети:

природознавство, математика, мова, образотворче мистецтво, суспільствознавство

Основні поняття

• Живі істоти взаємопов'язані між собою; всі вони залежать від неживих компонентів довкілля на Землі (4.1)

• У перебігу свого життєвого циклу кожна жива істота зазнає росту, зрілості, старіння і смерті, причому також змінюється її роль в екосистемі (13.3)

Навички:

спостереження, формулювання понять, розмірковування, впорядкування інформації

Цілі:

Учні 1) опишуть обране дерево, користуючись власними спостереженнями і дослідженням, а також впорядкують інформацію про це дерево, 2) встановлять взаємозв'язки між їх деревом та іншими організмами і 3) зберуть дані про своє дерево у зошиті чи папці.

Матеріали:

Заняття: зошити, олівці, папір для малювання, кольорові олівці або фломастери, фотоапарат, копії учнівської сторінки (необов'язково).

Розрахунок часу:

підготовка - 15 хв., заняття: 50 хв. (довгострокові плани можна виконувати протягом року)

Приготування

Нехай учні заведуть зошити "Доглядання дерева" для запису даних. Учні можуть скласти вдвоє листок картону, вкласти всередину чисті сторінки і скріпити цей зошит вздовж складеного краю. На обкладинці вони можуть намалювати дерева, про які вони піклуються або приклеїти їх фотографії. Зробіть для кожного учня копії учнівської сторінки.

Проведення заняття

1. Нехай учні назвуть щось дуже особисте для них або те, до чого вони якось особливо ставляться. Наприклад, хтось може назвати хатню тварину. Хтось інший може згадати подарунок від родича або близького товариша, тощо.

2. Поясніть, що кожен з них вибере собі своє особливе дерево, щоб піклуватись про нього. Займаючись з учнями молодших класів, можна всім класом піклуватись про одне дерево. Там, де мало дерев, за одним деревом може доглядати група учнів. Учні спостерігатимуть за своїми деревами впродовж шкільного року або протягом визначеного Вами періоду. Вони вибиратимуть свої дерева на власний розсуд. Хтось з учнів може вибрати найвище чи найгрубіше дерево, а інші можуть вибрати найменше чи "найсимпатичніше". Можна вибрати нібито звичайнісіньке на вигляд дерево, щоб знайти у ньому щось більше, ніж відразу впадає в очі. Незалежно від того, яке дерево вони оберуть, учні повинні пояснити свій вибір. Можна порадити учням обмотати своє дерево кольоровими нитками, щоб його можна було впізнати.

3. Роздайте кожному учню невеликий зошит і поясніть, що учні повинні записувати туди свої спостереження і відповіді на запитання про їх дерева. Можна також заохотити учнів прикрасити свої зошити.

4. Виведіть учнів надвір і дозвольте кожному вибрати собі дерево. Якщо Ви займаєтесь з учнями старших класів або якщо поблизу школи немає дерев, то учні можуть вибрати дерево у своєму подвір'ї або поблизу свого дому. Учні можуть навідуватись до своїх дерев перед школою чи після уроків.

5. Нехай учні у своєму зошиті "Доглядання дерева" напишуть відповіді на питання, наведені на учнівській сторінці. Для учнів молодших класів Вам доведеться зачитати питання і пояснити їх.

6. Нехай учні регулярно відвідують свої дерева. Нехай при кожній зустрічі вони напишуть кілька речень або зроблять нариси, що описують будь-які помітні зміни (зламані гілки, нове листя); сліди діяльності тварин чи людей на дереві або біля нього (гніздо, вирізані букви); та будь-які інші спостереження. У міру того, як змінюються пори року, Ви можете сформулювати нові питання. Як змінився колір листя восени? Коли зацвіло дерево навесні? Нехай учні здогадаються про причини цих змін і передбачать майбутні зміни або ж нехай сфотографують свої дерева.

Варіант 1. Підростаймо разом

1. Приведіть клас у гайок. Відведіть учням декілька хвилин, щоб вони за допомогою своїх відчуттів запаху, дотику, слуху і зору ознайомились з цим місцем. Виберіть певне дерево, щоб оглянути його з різних точок зору. Наприклад, як дерево виглядає, якщо дивитись на нього сидячи? А якщо прилягти на бік? А якщо лягти на спину?

2. Спитайте, хто з учнів бажає описати дерево на підставі своїх відчуттів. Підсумуйте описи кожного учня, застосовуючи порівняння. Можете впорядкувати учнівські коментарі, попросивши кожного закінчити таке речення: "Це дерево є ________."

3. Спитайте, чи учні вважають дерево живим. Не ставтесь легковажно до їх відповідей, а запитайте, звідки вони знають, чи дерево живе, чи ні. (Деревам, як і людям, потрібна пожива і вода, для того, щоб рости).

4. Використайте такі питання для обговорення: Що спільного у всіх цих дерев? Чим вони відрізняються? Чи всі вони живі? Чи інші рослини, які є на цьому місці, теж живі? Яку користь приносять дерева цим рослинам і довкіллю?

Варіант 2. Піклуйтесь про що-небудь

Замість того, щоб проводити це заняття про дерева, дозвольте учням піклуватись про щось особливе (хатню рослину, тварину, скульптуру, дошку оголошень, вітрину магазину) у приміщенні чи надворі. Видозмініть учнівську сторінку щодо заняття "Піклуйтесь про дерево" таким чином, щоб вона стосувалась не дерева, а інших об'єктів, у тому числі створених людиною. Додайте питання, які висвітлюють відношення цього об'єкта до людей. Як він потрапив на своє місце? Яка з нього користь для суспільства? Яке особливе значення він має для Вас?

Отримані знання

1. Нехай учні попрацюють у парах над вимірюванням висоти, довжини обводу і крони своїх дерев. Потім, використовуючи ці виміри, нехай кожна пара складе декілька математичних задач. Пари повинні ознайомити з цими задачами весь клас.

2. Нехай учні намалюють дерево з підіймальними віконцями, у яких показано життя на цьому дереві, у ньому і в його корінні. (Див. схему на стор.).

3. Роздобудьте грошей, щоб купити "класне дерево". Приведіть учнів у розсадник, щоб вибрати деревце, а потім влаштуйте церемонію його посадки.

4. Створіть "мінливе дерево". Для цього намалюйте або змоделюйте у класі велике дерево без листя, яке буде у центрі уваги при розгляді багатьох навчальних тем. Нехай учні наочно ілюструють ті постійні зміни, які відбуваються з деревом упродовж року: від росту зеленого листя, появи яблук до зміни кольору і опадання листя, а також від оголених зимових гілок до набрякання бруньок, цвітіння і запилення бджолами. Ви можете також використовувати це дерево для наочного розгляду питань, пов'язаних з рослинами, дикою природою, канікулами і проблемами суспільства та довкілля.

ОСТАННІ ЗАУВАЖЕННЯ...

Можливість оцінювати

1. Протягом короткого чи тривалого проміжку часу учні молодших класів можуть заповнювати зошити або папки даними про дерева, якими вони опікуються. На першій сторінці зошита кожен учень може приклеїти малюнок чи фотографію, де він стоїть біля дерева, про яке піклується. Учнівські зошити можуть також містити малюнки, вірші, оповідання, висушене листя, відбитки, квіти або гілочки.

2. Учні старших класів можуть написати нарис про життя, складений з точки зору їх дерева. Наприклад учень, який піклується про дуже старе дерево, може написати оповідання, у якому дерево "розповість" про ті часи, коли довкола було багато невеличких селянських господарств або коли по місту їздили карети з кіньми. Дерево може також розповісти про свої стосунки з навколишніми рослинами, тваринами і людьми та про свої турботи.


Схема відкидних віконець

Питання
до заняття
"Піклуйтесь про
дерево"

Під час першого

відвідування дерева:

1

Де розташоване Ваше дерево? Намалюйте карту, на якій вказано місце його розташування.

2

Чи Ваше дерево живе? Чому Ви так вважаєте? Чи воно здорове? Яким чином люди допомагають або шкодять його існуванню?

3

Намалюйте Ваше дерево з різних положень: з відстані, з підвищення, дивлячись догори, лежачи на землі.

4

Напишіть абзац або вірш, що описує Ваше дерево.

5

Намалюйте листок Вашого дерева. Як цей листок пахне? Який він на дотик?

6

Чи Вам відомо, до якого виду належить дерево, яким Ви опікуєтесь? Чи на ньому є якісь плоди, горіхи чи насіння, що допомогло б його визначити? Скористайтесь ознаками і пошукайте там своє дерево.

7

Зробіть відбиток кори Вашого дерева. Якою є кора на дотик? Як вона пахне?

8

Чи Ви помітили яких-небудь тварин на своєму дереві або біля нього? Не забудьте пошукати комах, павуків та інших малих тваринок.

9

Чи Ваше дерево має якісь ознаки минулої життєдіяльності тварин? Подивіться, чи немає дірок, гнізд, слідів та інших ознак життєдіяльності тварин. Як існування цих тварин пов'язане з Вашим деревом? Чи вони приносять йому шкоду?

При повторних відвідуваннях:

1. Перегляньте записи з Ваших попередніх відвідин.

2. Як змінилось Ваше дерево? (Для перевірки скористайтесь наведеними вище питаннями).

3. Що у дерева залишилось незмінним?

Свідоцтво про опіку над деревом

_____________________________________________________
Офіційна назва дерева

_____________________________________________________
Прізвисько

_____________________________________________________
Місце народження

_____________________________________________________

Обвід

Висота

Вік

_____________________________________________________
Характерні ознаки для розпізнавання

_____________________________________________________

Взято під опіку (ким)

Коли

Найцікавіший факт про моє дерево:
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________

 

Помістіть тут перебите зображення листка

Попередня секцiя / to previous section Наступна секцiя / to next section

[Українська]  [англiйська]  [росiйська]